Jdi na obsah Jdi na menu
 


Baňkování

baňkování

Baňkování je jedna z nejstarších terapií, která se používá zejména k výraznému uvolnění svalů a blokád. Dále má velký význam při čištění organismu od toxických látek, které se usazují ve svalové hmotě.

Baňkování se v Číně používalo po tisíciletí. Pouze se používaly jiné nástroje než dnešní baňky (např. telecí rohy...). Později se zjistilo, že baňkování je účinné při léčbě mnoha nemocí, zároveň se uplatnilo jako pomocná metoda v tradiční čínské chirurgii. Jaké jsou základní účinky baňkování?

Používání baněk má dvojí účinek:

všeobecný (pročištění krve, zlepšení oběhu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému atd.)

místní (odstranění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů apod.).

 

Pár účinků můžeme stručně vysvětlit:

Vliv na kůži - fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek.

Vliv na svaly - slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech.

Vliv na klouby - baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.

Vliv na zažívací ústrojí - sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv.